Cinsel Terapi 1
Antalya Cinsel Terapi

Cinsel hayatınızda karşılaştığınız sorunlar, yaşamdan aldığınız keyfi önemli ölçüde azaltabilir. Bununla birlikte, ilişkinizde sorunlar çıkmasına da neden olabilir. Cinsel problemler nedeniyle yardım almaktan çekiniyor olabilirsiniz. Ancak sağlıklı bir cinsel hayat, mutlu bir ilişkinin olmazsa olmazıdır. Dolayısıyla bu konuda çekinmeye hiç gerek yoktur. Bir uzman öncülüğünde gerçekleşen cinsel terapi sayesinde sorunların üstesinden gelebilirsiniz.

Cinsellik konusunda yaşadığınız sıkıntılarla başa çıkabilmek için uzman yardımı almak çok önemlidir. Unutmayın ki bu konularda yardıma başvurmak, problemi çözme sürecinin ilk ve en önemli adımıdır. Eğer siz de Antalya’da cinsel terapi almak ve sorunlarınızdan kurtulmak istiyorsanız uzmanlarımız size yardım etmek için her zaman yanınızdadır.

Cinsel Terapi Nedir?

Yapılan araştırmalar, her üç kişiden birinin, hayatın herhangi bir döneminde cinsel işlev bozukluğu yaşadığını ortaya koymuştur. Cinselliğin tabu olarak kabul edildiği toplumlarda, çeşitli hastalıklar ya da travma gibi durumlar, cinsel işlev bozukluğuna sebep olan bazı problemlere yol açabilmektedir. Cinsel terapi ise cinsellikle ilgili yaşanan bu tip problemlerin kaynağına inerek çözüm sunmaya odaklanan bir terapi yöntemidir.

Terapi sürecinde cinsel işlev bozuklukları, ilişki sorunları, cinsel kimlikle ilgili endişeler, cinsel travmalar veya cinsellikle ilgili diğer konularda danışana destek sağlanır. Danışanın spesifik ihtiyaçlarına ve durumuna göre kişiselleştirilmiş bir tedavi planı uygulanır. Cinsellik terapisi, lisanslı bir terapist veya seksolog tarafından yürütülür. Terapinin başarıya ulaşabilmesi için danışan ve cinsel terapi uzmanı arasındaki ilişkinin sağlam temeller üzerine kurulması gerekir.

Cinsel Terapinin Faydaları

Cinsel yaşamlarında sorun yaşayan bireyler ve çiftler için cinsel terapinin pek çok faydası bulunur. Öncelikle terapi; cinsel işlev bozuklukları, isteksizlik veya orgazm problemleri gibi konularda danışana destek sunar. Daha sağlıklı ve mutlu bir hayata adım atmasına katkıda bulunur. Ayrıca altta yatan sorunları da gün yüzüne çıkararak olası diğer problemlerin önüne geçer.

Cinsellik terapisinin bir başka faydası ise çiftlerin ilişkilerinde yarattığı olumlu etkilerdir. Cinsel terapi, partnerler arasındaki iletişimi güçlendirerek, duygusal bağları derinleştirir ve ilişki kalitesini artırır. Bu sayede çiftler, sadece cinsel yaşamlarında değil, hayatın başka alanlarında da birbirleriyle yakınlaşır.

Cinsel terapinin en önemli faydalarından bir diğeri ise cinsel travmaları olan bireylere rehberlik etmesidir. Geçmişte zorlayıcı deneyimlere maruz kalan bireylerin, herhangi bir uzman yardımı olmaksızın, tek başlarına iyileşmeleri pek mümkün değildir. Bu terapi yöntemi, cinsel geçmişinde travma yaşayan bireylerin iyileşmesine katkıda bulunur.

Terapi aynı zamanda bireylerin cinsellik ve vücutları hakkında bilinçlenmelerini sağlar. Danışanların cinsellikle ilgili bilinen yanlış düşüncelerinin doğrusunu açıklayarak, cinsel sağlık konusunda bilinçlendirir. Bu durum, bireylerin cinsel tatminlerini artırmalarına yönelik stratejiler geliştirmesine olanak tanır. 

Cinsel Terapi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Cinsellik terapisi, cinsel yaşamı etkileyen her türlü durumun tedavisinde uygulanabilir. Bunlardan bazılarını şu şekilde belirtmek mümkündür:

  • Erektil Disfonksiyon: Erkeğin cinsel birleşme sırasında penisin yeterince sertleşememesi veya sertliği sürdürememesi durumu erektil disfonksiyon olarak adlandırılır. Bu problemden muzdarip erkek bireylerde terapiye başvurulur.

  • Vajinismus: Kadınlarda vajina kaslarının istemsiz ve aşırı bir şekilde kasılması sonucu cinsel ilişkinin imkansız hale gelmesi vajinismus olarak adlandırılır. Bu tip bir durumla karşılaşıldığı takdirde vajinismuslu bireyin cinsel terapiden faydalanması önem taşır.

  • Prematür Ejakülasyon: Halk arasında erken boşalma olarak da bilinen bu rahatsızlık, cinsel ilişki sırasında iki tarafın da aldığı zevki etkileyebilmektedir. Bu durumda erken boşalma sorununun çözülmesi için terapiye başvurulmalıdır.

  • Cinsel Travma ve Taciz: Cinsel travmaya ve tacize maruz kalan bireyler, yaşanan duygusal ve cinsel zorluklarla başa çıkmak için bu terapiye başvurabilirler.

  • Cinsel İsteksizlik: Cinsel isteğin azalması veya olmaması gibi durumlarda, çiftler arasındaki iletişimi güçlendirmek ve cinsel arzuları artırmak adına terapiye başvurulur.

  • Cinsel Eğitim: Bireylerin daha sağlıklı bir cinsel hayata sahip olabilmeleri için terapiye başvurulabilir. Nitekim, cinsel sağlık ve cinsellik eğitimi konularında doğru bilgiler sunma amaçlı olarak uygulanabilir.

  • Stres ve Anksiyetenin Yol Açtığı Cinsel Sorunlar: Stres ve anksiyete, kişinin psikolojisini önemli ölçüde etkileyerek cinsel sorunlar yaşamasına sebebiyet verebilir. Duygusal zorlukların cinsel yaşam üzerindeki etkilerini ortadan kaldırmak adına da bu terapiye başvurulur.

  • Orgazm Problemi: Danışanın çeşitli nedenlerden dolayı cinsel ilişki sırasında uyarılmayıp, orgazm yaşayamaması durumunda da cinsel terapiye başvurulur. Terapi, bireyin neden cinsel tatmine ulaşamadığını anlaması ve problemle başa çıkması için yol gösterir.

Cinsel Terapi Nasıl Uygulanır?

Cinsel terapi uygulanırken öncelikle terapist, danışanının cinsel yaşamında sorun oluşturan durumların bir değerlendirmesini yapar. Bu değerlendirmede cinsel soruna sebep açan fiziksel bir problem olup olmadığı, cinsel isteğin derecesi veya cinsel yaşamı etkileyebilecek kronik bir hastalığın varlığı incelenir. Tedavi, cinsel yaşamı etkileyen sorunun belirlenmesinden sonra ilerler.

Seansa çiftler birlikte girebildikleri gibi ayrı ayrı bireyler de girebilir. Seans esnasında diğer psikoterapi yöntemlerinde de olduğu gibi danışan; deneyimlerini, endişelerini ve duygularını cinsel terapist ile paylaşır. Bu seansların başarıya ulaşabilmesi için danışan ve terapist arasında sağlıklı ve güvenilir bir ilişkinin kurulması önemlidir.

Seans süresince terapist, öncelikle cinsel soruna neden olan problemin danışan tarafından kabul edilmesi ve farkındalığın sağlanması üzerinde yoğunlaşır. Ardından danışanla birlikte bu soruna bir çözüm getirmek adına seanslara devam eder.

Sorunun tam bir çözüme ulaşabilmesi için seans sonrasında tedavi gören bireye ya da çiftlere bazı ödevler verilebilir. Bu ödevler, cinsellik üzerine okuma yapmayı, cinsel teknikler veya egzersizleri ya da sağlıklı iletişim kurabilmek adına egzersizler yapmayı içerebilir. Bununla birlikte, cinsel sorunlara neyin yol açtığını tam olarak anlamak adına bazı psikolojik testler de yapılabilir.

Eğer seans esnasında, cinsel yaşamda soruna neden olan sıkıntının fiziksel bir problemden kaynaklandığı saptanırsa, danışan ilgili branşa yönlendirilir. Bu çok disiplinli yaklaşım, danışanın cinsel sağlığını hem fiziksel hem de psikolojik açıdan kapsamlı bir şekilde ele almaya yardımcı olur.

Antalya'da Cinsel Terapi Uzmanı Arıyorsanız Bize Ulaşın

Cinsel hayatınızda yaşadığınız sorunları paylaşmanın ve buna bir çözüm aramanın ne kadar zor olabileceğini biliyoruz. Bu yüzden, alanında uzman terapistlerimizle birlikte mutluluğunuzu ve cinsel hayatınızı etkileyen bu sorunları çözmek için yanınızdayız. Eğer Antalya’da cinsel terapi uzmanı arıyorsanız hemen bize ulaşın, daha mutlu ve huzurlu bir hayata doğru adım atın!

Uzman Psikolog Fırat Uzun Whatsapp