Aile ve Çift Terapisi
Antalya Aile ve Çift Terapisi

Ailevi problemlerle karşılaşmak birçok kişi için oldukça doğaldır. Çeşitli nedenlerden dolayı bir aile ya da çift olarak ilişkilerinizde sorunlar yaşayabilirsiniz. Ancak bu sıkıntılar sürekli hale gelirse büyük sorunlara davetiye çıkarabilir. Ev içindeki sorunlarınız genel mutluluğunuzu etkileyerek sizi strese sokabilir ve ruh sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Böyle bir durumda ilişkinizdeki problemleri düzeltmek adına yardım almanız gerekir. Aile ve çift terapisi, tam da bu noktada devreye girer.

Aile içi ve çiftler arası sorunlarınızı çözmek adına terapiye başvurmanız sağlıklı ilişkiler kurmanıza yardımcı olur. Uzman bir terapistin rehberliğinde ailecek bir araya gelmek daha sağlıklı bir iletişim kurmanıza ve birlikte çözüm yolları bulmanıza olanak sağlar. Eğer siz de Antalya’da aile ve çift terapisi almak istiyorsanız uzmanlarımız size rehberlik etmek için daima hazırdır.

Aile ve Çift Terapisi Nedir?

Aile içi veya çiftler arası sorunları çözmeye odaklanan terapi, aile ve çift terapisi olarak adlandırılır. Bu terapide amaç, yaşanan sorunları anlamak, ele almak, çözmek ve ilişkileri geliştirmektir. Terapi esnasında aile bireyleri arasındaki etkileşim, iletişim problemleri, çatışmalar ve diğer zorluklar mercek altına alınır. 

Aile ve çift terapisti, seanslarda aile üyeleri arasındaki ilişkilerin dinamiklerini anlamak ve iyileştirmek adına çalışır. Aile üyeleri veya çiftler genellikle birlikte oturumlara katılır. Bu esnada terapist, danışanlarının birbirleriyle olan ilişkilerini gözlemler ve sorunlarına bir çözüm bulmaya çalışır. Böylece çiftler ve aile üyeleri birbirlerini daha iyi anlar ve duygusal bağlarını güçlendirir.

Aile ve çift terapisinin, aile üyeleri arasındaki ilişkilerde olumlu değişiklikler yapmak, anlayışı artırmak ve sağlıklı iletişim becerilerini güçlendirmek adına oldukça etkili bir yöntem olduğunu söylemek mümkündür. Terapistin destekleri sayesinde danışanlar, yaşadıkları sorunların üstesinden gelme imkanına sahip olur.

Aile ve Çift Terapisinden Kimler Yararlanabilir?

Birbirleriyle sorun yaşayan aile üyeleri ya da ilişkisinde problemler yaşayan her çift, aile danışmanlığından yararlanabilir. Aile içi ve çiftler arasındaki ilişkileri etkileyen her türlü psikiyatrik veya psikolojik sorunda, multidisipliner bir yaklaşımla kullanılabilen bu terapi, oldukça yaygın bir kullanım alanına sahiptir. 

Çift ve aile terapisinin kullanım alanları şu şekilde sıralanabilir:

 • Evlilik hayatında problemler

 • Çift ilişkileri

 • Boşanma

 • Ayrılmayı düşünen çiftler

 • Evlilik hazırlığı yapanlar

 • Çocuk, ergen ve yetişkin ruh sağlığı

 • Alkolizm

 • Madde kullanımı

 • Yeme bozuklukları

 • Aile üyelerinden birinin ölümü

 • Yas

 • Okulda sorun yaşayan çocuklar ve ergenler

 • Travma

 • Kronik hastalıklarla mücadele

 • Davranış bozukluğu olan çocuklar ve ergenler

 • Üvey ebeveyn/çocuk ilişkileri

 • Ebeveynlikte problem yaşayanlar

 • Ekonomik problemler

 • Aile içi duygusal istismar, şiddet ve ihmal

 • Duygusal sıkıntılar 

 • Anksiyete, depresyon vb. rahatsızlıklar

 • Kendine zarar verici davranışlar

 • Göçmen ailelere destek

 • İş yerinde yaşanan stres

 • Aile yaşamında büyük değişiklikler

Aile Terapisi Kaç Seans Sürer?

Aile terapisinin kaç seans süreceği pek çok faktöre bağlıdır. Her ailenin ve çiftin ihtiyaçları, sorunları ve ilişki dinamikleri farklıdır. Tedavi süresi de bunlara bağlı olarak farklılık gösterir.  Uzun vadeli ve sağlıklı sonuç elde etmek adına düzenli olarak terapiye devam etmek önemlidir.

Seanslar genellikle haftalık ya da iki haftada bir olacak şekilde gerçekleştirilir. Terapinin amacına, ailenin içindeki sorunların karmaşıklığına ve çözülmesi gereken konulara bağlı olarak birkaç aydan birkaç yıla kadar uzayabilir. Bazı aileler için sorunlar daha kısa sürede çözüme ulaşırken diğer durumlarda daha uzun vadeli destek ve terapi gerekir. Ancak genellikle aile terapisi 8–24 seans arası sürer.

Aile ve Çift Terapisi Nasıl Yapılır?

Çift ve aile terapisi gerçekleştirilirken aile terapisti çeşitli teknikler kullanarak ilişkideki sorunları çözmeye odaklanır. Bazı seanslarda aile birlikte terapiye girebilirken bazı durumlarda terapist aile üyelerini tek tek terapiye alabilir. Yine bazı durumlarda bir seansı iki terapist yürütebilir.

İlk seansta aile ve çift terapisti, aile veya çiftle tanışarak geçmiş, şu anki durum, hedefler ve beklentiler hakkında bilgi alır. Danışanlar ve terapist arasında bu aşamada sağlam bir güven ilişki kurulması önemlidir. Aksi takdirde terapi başarıyla sonuçlanamayabilir.

Daha sonra terapist, seansa katılan bireylerle birlikte, terapinin hedeflerini belirler. Bu hedefler genellikle ilişki dinamiklerini anlamak, iletişimi geliştirmek ve çatışmaları çözmekle ilgilidir. Danışanların duygularını ifade etme, dinleme, empati kurma ve anlama becerilerini geliştirmesi üzerinde durulur.

Seans esnasında aile terapisti, aile içindeki çatışmaları ele almak ve çözmek için çeşitli stratejiler sunar. Bu stratejiler arasında problem çözme, uzlaşma yöntemleri ve diğer etkili çatışma çözme yöntemleri bulunur. Ayrıca seansta elde edilen kazanımların uzun vadeli olması adına danışman tarafından danışanlara bazı ev ödevleri verilebilir.

Başarılı bir süreç için terapist, terapinin ilerlemesini düzenli olarak değerlendirir. Eğer gerek duyuluyorsa terapi planını tekrar ayarlar. Aile ve çiftin ihtiyaçlarına göre terapinin şekillendirilmesi oldukça önemlidir.

Çocukları merkeze alan terapilerde, terapist çocuğun özel ihtiyaçlarına uygun terapi planını oluşturur. Gerekli durumlarda çocuğun öğretmenleri, okuldaki rehberlik servisi veya sosyal hizmet uzmanları ile iş birliği yapar. Bu yaklaşım, çocuğun gelişimine odaklanır. Ayrıca aile içindeki etkileşimleri de dikkate alarak sağlıklı bir çözüm süreci oluşturmayı amaçlar.

Antalya'da Aile ve Çift Terapisi Uzmanı Arıyorsanız Bize Ulaşın

Aile içi sorunlarınızla mücadele etmek son derece zorlayıcı ve yorucu olabilir. İletişimsizliğin çatışmalara yol açtığı durumlarda yardım almaktan çekinmeyin. Vakit kaybetmeden aile ve çift terapisine başvurun. Seanslar boyunca sorunlarınıza ışık tutularak çözüm bulmanın yollarını keşfedebilirsiniz. Profesyonel bir danışmanının rehberliğinde, daha sağlıklı iletişim kurma ve ailenizdeki bağları güçlendirmek mümkündür.

Eğer Antalya’da aile ve çift terapisti arıyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Alanında deneyimli uzmanlarımız, aile ilişkilerinizdeki sorunlara çözüm bulmanıza yardımcı olmak için her zaman yanınızdadır. Güvenli, saygılı ve destekleyici bir ortamda daha güçlü aile bağları kurmak için bize ulaşmayı unutmayın!

Uzman Psikolog Fırat Uzun Whatsapp