Bireysel Terapi
Antalya Bireysel Terapi

Hayat her zaman aynı çizgide ilerlemez. Bazı zamanlar inişler, bazı zamanlar ise çıkışlar olabilir. Hatta aslında çoğu zaman takip etmeniz gereken bir denge bile yoktur. İnişlerin ve çıkışların birbirini takip ettiği bu döngüde, sahip olduğunuz yetenekleri etkili bir şekilde kullanmak neredeyse imkansızdır. 

Çoğu insan çaresiz hissettiği için kendini bu sert rüzgarın akışına bırakır ve en sonunda kendini hayal etmediği ilişkiler içerisinde, istemediği davranışları sergilerken bulur. Bu duygular size tanıdık geliyor mu? Eğer kısık sesle bile olsa ‘’Evet’’ diyebiliyorsanız bireysel terapiye ihtiyacınız olabilir. Bunun için de doğru adrestesiniz!

Siz de Antalya’da bireysel terapi hizmeti almak için bizimle iletişime geçebilir, uzmanlarımızdan psikolojik destek alabilirsiniz.


Bireysel Terapi Nedir? 

Bireysel terapi, danışanın en derinde yatan düşüncelerini ve duygularını ifade etmesine yardımcı olan bir psikoterapi türüdür. Bu terapinin başarısındaki en önemli bileşen, danışan ve psikolojik danışmanın arasındaki iletişimin karşılıklı olmasıdır. 

Bu nedenle de diğer hastaların müdahalesi olmadan ve üçüncü bir kişinin varlığına izin verilmeden baş başa olacak şekilde uygulanır. Terapinin adında bulunan ‘’Bireysel’’ ifadesi de buradan gelir.


Bireysel Terapinin Amaçları Nelerdir?

Bireysel psikoterapi, tek bir kişiye yöneliktir ve yalnızca kişinin terapötik ihtiyaçlarına odaklanır. Terapinin ana amacı, kişinin kendi duygusal ve ilişkisel bozukluklarını onarmaktır. 

Örneğin, bir kişi stresini ve hissettiği duyguları nasıl daha iyi yöneteceğini öğrenmek istiyorsa, seanslar bu unsurlara ve yaşamının farklı bölümlerinde neden olabileceği sorunlara odaklanacaktır.

Bireysel terapinin diğer önemli amacı ise kişinin gergin hissettiği durumları ortadan kaldırmak ve onu psikolojik rahatsızlara iten etkenleri durdurmaktır. Böylece kişi, hayal ettiği gibi bir yaşam sürme konusunda beceri kazanacak ve duygu değişimlerini hayatına kolayca adapte edebilecektir. 


Bireysel Terapi Ne İşe Yarar? 

Bireysel terapi, birçok ruhsal hastalığın tedavisinin en önemli yapı taşlarındandır. Seanslar boyunca danışan ve psikolojik danışman; hastalıkları anlamak, var olan ve olması potansiyel sorunlar üzerinde değerlendirme yapmak ve bunlara uygun çözüm stratejileri geliştirmek için birlikte çalışır.

Bildiğiniz gibi psikoloji, insan davranışını, düşüncesini ve algısını anlama bilimidir. Her insanın ayrı bir dünyası vardır ve herkesin yaşamdan farklı beklentileri vardır. Bireysel terapi de aynı düşünceyi temel alarak her danışana özel olarak yaklaşır ve her biri için ayrı stratejiler kullanır. Bu stratejilerin ortak özelliği danışanın refah seviyesini artırmak olsa da her birinin farklı odak noktaları vardır.

Yaygın olarak kullanılan bireysel terapi teknikleri şu şekildedir: 

 • Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT): Düşünceler, duyguları, davranışları ve bu üç etken arasındaki ilişkileri inceler. Bireysel bilişsel davranışçı terapide terapist, danışanın hayatındaki sorunlarla başa çıkmak için hedefler belirleyebilmek için danışanla birlikte çalışır. Bu, olumsuz düşünce kalıplarını olumlu olanlarla değiştirmek anlamına gelir.
   

 • Psikodinamik veya Psikanalitik Terapiler: Bilinçaltı, zihnin yanı sıra bilinçli zihni de kavrayarak kişisel gelişimin tamamlanmasına yardımcı olur. Terapist, danışanın eylemleri ve bilinçli düşünceleri hakkında fikir verebilecek arzuları ortaya çıkarmak için farklı teknikler kullanır. Bu terapi ile birlikte kişi, ruhu ve iç yaşamı arasında kuvvetli bir bağ kurabilir. 


Bireysel Psikoterapiye Kimler İhtiyaç Duyar? 

Bireysel psikoterapi; zorluklar yaşayan, anksiyete ve depresyon gibi hastalıkların belirtilerini günlük hayatında hisseden bütün insanlar için geliştirilmiş bir yöntemdir. Bu zorluklar ve belirtiler kendini şu şekilde gösterebilir:

 • İletişim güçlükleri,

 • İlişki zorlukları,

 • Aile içinde yaşanan gerginlikleri

 • Evlilik çatışmaları,

 • Kimlik bunalımı yaşama,

 • Mesleki zorluklar,

 • Akran zorbalığı,

 • Mobbing ile karşılaşmak,

 • Organik bir nedene dayanmayan fiziksel ağrı,

 • Psikolojik belirtiler,

 • Düşük benlik saygısı,

 • Kaygı,

 • Depresyon,

 • Tükenmişlik hissi.

Bu terapi aynı zamanda mevcut yaşamları idealleriyle uyumlu olmayan, geçiş aşamasında olan bireylere de yöneliktir. Aşağıdaki durumlardan herhangi biri sizin için geçerliyse bireysel terapiye ihtiyacınız olabilir:

 • Kendinizi sıkışmış, mutsuz veya tatmin olmamış hissediyorsanız,

 • Acı veren duygu, düşünce ve anılarla mücadele ediyorsanız,

 • Şu an yaşadığınız hayattan memnun değilseniz,

 • Duygusal bir bağımlılıkta sıkışıp kaldığınızı düşünüyorsanız,

 • Belirli davranışları değiştirmek istiyorsanız,

 • Psikolojik rahatsızlıklardan muzdaripseniz,

 • Başkalarıyla kurduğunuz iletişimde sorun yaşıyorsanız,

 • Kişisel gelişiminizi artırmanın ve refahınızı iyileştirmenin yollarını arıyorsanız,

 • Kariyeriniz hakkında endişeliyseniz,

 • Cinsel yaşantınız hakkında stresliyseniz bireysel terapiden faydalanabilirsiniz. 


Antalya Bireysel Terapi Fiyatları 

Birçok kişi psikolojik yardıma ihtiyacı olduğunu hisseder; ancak bireysel terapi ücretleri nedeniyle bu isteğinden vazgeçer. Ancak burada önemli olan, internette verilmiş genel bilgileri temel almamak ve direkt bir uzmanla iletişime geçmektir. Çünkü ücretleri belirleyen asıl faktör, kliniğin şartları ve danışanın genel durumudur. 

Danışanın içinde bulunduğu durum ne kadar yoğunsa seans süreleri ve günleri de o kadar artacaktır. Dolayısıyla fiyatlar hakkında kesin bir bilgi almak için mutlaka bire bir psikolojik danışmanla görüşme sağlamalı ve durumunuz hakkında değerlendirme talep etmelisiniz. Antalya’da bireysel terapi fiyatlarını öğrenmek için de bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Antalya'da Bireysel Terapi Almak İçin Bize Ulaşın 

Yardıma ihtiyacınız olup olmadığından emin değilsiniz ancak zaman zaman profesyonel yardım almayı düşünüyor olabilirsiniz. Birçok insan sizinle aynı şekilde hissediyor ve bu kararsızlık onları kapana sıkışmış gibi hissettiriyor. Ancak bu sizin kaderiniz olmak zorunda değil! Her şeyi yeni baştan yazmak tamamen sizin elinizde.

Antalya’da bireysel terapi almak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey bize ulaşmaktır. Bireysel terapinin psikolog ve danışanın iş birliği sayesinde pek çok problemi çözdüğünü unutmayın. 

Bu yolda karşınıza çıkan engelleri birlikte aşmak için kendimize güveniyoruz. İsteklerinizi biliyor ve ihtiyaçlarınızı daima önemsiyoruz. Siz de çok daha mutlu bir hayata yelken açmak için hemen bizimle iletişime geçin!

Uzman Psikolog Fırat Uzun Whatsapp