Evlilik Terapisi
Antalya Evlilik Terapisi

Eşinizi ne kadar sevseniz de evlilik hayatında sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu problemler genel olarak iletişim eksikliği, farklı beklentiler, stres ve zamanla değişen dinamiklerden kaynaklanır. 

Ancak eşinizle birlikte çalışarak bu tip problemlerin üstesinden gelebilirsiniz. Bunun için de evlilik terapisi gibi profesyonel çözüm seçeneklerine yönelmenizde fayda vardır. Empati, anlayış, açık iletişim ve ortak çözüm noktası bulmak için psikolojik yardım almak eşinizle olan bağlarınızı güçlendirmenize destek olur.

Evlilik terapisti rehberliğinde problemlerinizi çözmek evliliğinizin temellerini güçlendirir. Hem sizin hem de eşiniz için evliliğinizi kurtarma fırsatı doğar. Eğer Antalya'da evlilik terapisi almayı düşünüyorsanız hemen bize ulaşabilirsiniz. Uzmanlarımızın yardımıyla ilişkinizde birçok şeyi rayına oturtarak, evliliğinizi çok daha mutlu bir şekilde yaşamaya başlayabilirsiniz.

Evlilik Terapisi Nedir?

Evlilik terapisi; çiftler arasındaki problemleri çözmek, iletişimi güçlendirmek ve duygusal bağları kuvvetlendirmek adına başvurulan terapi yöntemidir. Bu terapide amaç, çiftlerin birbirlerini daha iyi anlamalarını sağlamaktır. 

Seans süresince çiftler birlikte çalışır. İletişim becerilerini geliştirmeyi, çatışmaların üstesinden gelmeyi ve duygusal ihtiyaçlarını ifade etmeyi öğrenir. Terapi, çiftlerin birbirilerini karşılıklı olarak anlamalarını sağlayarak sorunlarını çözmelerine olanak tanır. Bu sayede, evli bireyler ortak hedeflerine odaklanarak evlilik bağlarını güçlendirir. 

Evlilik terapistinin uzman yaklaşımıyla sorunları ele alması çiftlerin çatışmasını engeller ve birbirlerini dinlemelerine olanak tanır. Terapist, çiftlerle birlikte çalışarak ilişki dinamiklerini değerlendirir, sorunları tanımlar ve çözümler üretmelerine yardımcı olur.

Evlilik Terapisine Neden Gidilmeli?

Bir çiftin evlilik terapisine ihtiyaç duyabileceği birçok durum vardır. Bunların en başında iletişim sorunları gelir. Çiftlerin birbirlerini dinlemedikleri, dinleseler bile ihtiyaçlarına karşılık veremediği durumlarda aradaki bu iletişimsizliği çözmek için desteğe ihtiyaçları vardır. Duyguların ifade edilemediği veya anlaşılamadığı durumlar bu terapiye gitmek için bir işarettir.

İletişimsizlik haricinde çiftlerin terapiye başvurmasının başlıca nedenleri şöyle sıralanabilir:

 • Akrabaların ve ailenin evliliğe sürekli müdahale etmesi.

 • Öfke kontrol problemleri.

 • Aldatma ve sadakatsizlik.

 • Eşlerin üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmemesi.

 • Sürekli aynı konularda çatışmalar yaşamak.

 • Çiftin cinsel hayatındaki sorunlar.

 • Çocukların yetiştirilmesinde sıkıntılar yaşanması.

 • Karşılıklı ilgi, sevgi ve saygının azalması.

 • Büyük yaşam tarzı değişiklikleri.

 • Yas, ölüm ve kayıp gibi durumlar.

 • Duygusal mesafe.

 • Evlilikte tatminsizlik.

 • Evlilik hayatının monotonlaşması.

 • Ortak hedeflerde uyumsuzluk.

 • Finansal problemler.

 • Aile içi şiddet ve zorbalık.

 • Çocuk istemek ya da istememek.

 • Geçmiş travmalar.

Evlilik Terapisi Kimler İçin Uygundur?

Evlilik terapisi, evliliğinde problem yaşayan her çift için uygundur. Ancak bu terapiye gitmek için ortada çözülmesi gereken bir problem olmasına gerek yoktur. Çiftler, ilişkilerini güçlendirmek, iletişim becerilerini geliştirmek ve gelecekte karşılaşabilecekleri sorunları önlemek için de başvurabilirler.

Evlilik terapisinin sadece problemleri çözmek için değil, aynı zamanda sağlam temeller üzerine bir evlilik için kullanılması da faydalıdır. Bu bakış açısı, sağlıklı bir evlilik için etkili bir yaklaşım olacaktır. Evli çift, sağlıklı bir ilişki dinamiği geliştirerek gelecekteki zorluklara karşı daha hazırlıklı hale gelir.

Unutulmamalıdır ki çiftler, genelde sadece evliliklerindeki sorunlar en üst seviyeye ulaşınca bu terapiye gitmeye karar verir. Ancak terapi, boşanmadan önce son çare olarak görülmemelidir.

Zira evlilikte yaşanan ufak sorunlar, zamanla çoğalarak çiftleri boşanma aşamasına getirir. Önemli olan, problemlerin yaşanmaya başladığı ilk zamanlarda profesyonel destek alarak bunları çözmeye odaklanmaktır. Bu sayede çiftler evliliklerini daha sağlıklı ilerletebilir.

Evlilik Terapisi Nasıl Yapılır?

Evlilik terapisi pek çok farklı şekilde yapılabilir. Yani, terapinin uygulanma sürecinde bazı farklılıklar söz konusu olabilir. Bunun nedeni, her çiftin ihtiyaçlarının ve sorunlarının kaynağının farklı olmasıdır. Bazı çiftler yaşadıkları sorunlar büyümeden terapiye başvurdukları için terapi süreci daha kısa olabilir. Ancak bazı çiftler daha karmaşık problemlere sahip olabileceğinden süreç uzayabilir.

Genel olarak terapi uygulamaları beceri ve pratiğe odaklanır. Fakat kimi zaman geçmişe yönelerek işlerin nasıl kötüleştiğini inceler. Hatta bazı vakalarda, çiftin ihtiyaçlarına bağlı olarak, her iki yöntem de sürece dahil edilir.

Evlilik terapisti, çiftin şikayetleri her ne olursa olsun, evliliği tüm yönleriyle değerlendirir. Bu sayede, daha geniş bir resme bakarak sorunları tespit etmek kolaylaşır. Değerlendirme esnasında çift birlikte ve ayrı ayrı seansa girer ve ilişki dinamikleri incelenir. Her iki bireyin de şikayetleri ve düşünceleri dinlenerek ortak bir çözüm aranır.

Yapılan seansların etkinliğini artırmak adına her iki tarafa da psikometrik testler yapılır. Aynı zamanda evlilikteki problemlerin türünü ve ciddiyetini anlamak adına bazı ölçekler de uygulanır. Bu testler, evlilikte soruna yer açan herhangi bir psikolojik ya da psikiyatrik sorunun olup olmadığını anlamaya yarar.

Çiftin birlikte olduğu seanslarda eşlerin birbirleriyle olan iletişimine bakılır. Çiftlerin birbirini dinleyip dinlemediği, birbirlerine nasıl hitap ettikleri ve nasıl etkileşimde bulundukları gözlemlenir. Terapist, kapsamlı bir değerlendirmenin ardından etkin bir şekilde sorunların giderilmesi için çalışmaya başlar.

Bazı seanslar sonrası, seansın başarısını artırabilmek adına çiftlere ufak ev ödevleri verilebilir. Günlük hayatın akışında çok rahat uygulanabilecek bu ödevler, etkili sonuçlar alınmasına katkı sağlar. Aynı zamanda bu ödevler, çiftlerin birbirine iltifat etmesi, iletişim egzersizleri, randevu gecesi ya da günlük tutma gibi pratikleri içerebilir.

Çift, terapiye ilk başvurduğunda seanslar genellikle haftada bir olacak şekilde yapılır. Ancak ilerleme sağlandıkça seans araları uzatılabilir. Buraki temel sebep, çiftin evliliğini iyileştirmek adına gayret etmelerini sağlamaktır. 

Antalya Evlilik Terapisi Fiyatları

Antalya’da evlilik terapisi ücretleri pek çok nedene bağlı olarak farklılık gösterebilir. Bunun nedeni de her çiftin ihtiyaçlarının farklı olmasıdır. Ayrıca terapistin deneyim seviyesi, uzmanlık alanları ve terapi süresi gibi faktörler de fiyatların değişken olmasında pay sahibidir.

Ücretler genellikle seans başında belirlenir. Aynı zamanda çiftlere özel programlar veya belirli bir seans sayısına dayalı paketler de söz konusu olabilir. Siz de Antalya’da evlilik terapisi fiyatını öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilir ve daha net bilgi alabilirsiniz.

Antalya'da Evlilik Terapisti Arıyorsanız Bize Ulaşın

Evlilikte yaşanan sorunların hayatınızı ne kadar zorlaştırabileceğini biliyoruz. Bazen karşılıklı sevgi ve saygı bile çözüme ulaşmanız için yeterli olmaz. Ancak doğru yardım ve yönlendirme ile evliliğinizdeki sorunları çözmek imkansız değildir. 

Eğer siz de Antalya’da evlilik terapisti arıyorsanız hemen bize ulaşabilirsiniz. Alanında uzman kadromuz ile daima size destek olmak için buradayız.

Uzman Psikolog Fırat Uzun Whatsapp