Online Terapi
Online Terapi

Terapiye ihtiyacınız olsa da, zaman bulamadığınız için terapiye gitmeyi erteliyor olabilirsiniz. Yahut sosyal kaygılarınız sebebiyle fiziksel terapiden çekiniyor da olabilirsiniz. Ancak unutmayın ki sağlığınız ertelemeye gelmez. Sebebi ne olursa olsun, eğer yüz yüze seans gerçekleştirme imkanınız bulunmuyorsa sizin için harika bir alternatif mevcut: Online terapi hizmeti. 

Online psikolog yardımıyla gerçekleşen terapiler sayesinde nerede olursanız olun danışmanlık alabilirsiniz. İster evinizde, ister ofisinizde, isterseniz de başka bir yerde olun. Yaygın kanının aksine, çevrimiçi terapiden de yüz yüze terapi kadar verim alabilirsiniz. Bu yöntem, duygusal ve zihinsel sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olur. 

Eğer Antalya’da online terapi platformu arıyorsanız doğru adrestesiniz. Hemen bizimle iletişime geçerek süreç hakkında bilgi alabilirsiniz. Alanında uzman profesyonellerimiz size destek olmak için bir tık uzağınızda.

Online Terapi Nedir?

Teknolojinin gelişmesiyle önceden yüz yüze yapılan terapi seansları, çevrim içi yapılabilir hale gelmiştir. Bu yöntem sayesinde danışan, kendini konforlu hissettiği herhangi bir yerden internet aracılığıyla terapisti ile görüşme yapabilir. 

Görüntülü arama yoluyla seanslar gerçekleştirilebileceği gibi yazılı ya da sesli şekilde de seanslar yapılabilir. Danışan hangi yöntemi seçmek istediğine kendi karar verir. Önemli olan danışanın konforu ve kendini nasıl daha rahat hissettiğidir.

Yüz yüze seanslarda ele alınan pek çok konu, online görüşmede de ele alınabilir. İstisnai ve ciddi durumlar dışında online terapinin, yüz yüze terapiden hiçbir farkı yoktur. Hatta bazen danışan için daha faydalı olabilir. Bunun nedeni, danışanın terapistine ihtiyaç duyduğu anda ulaşabilme imkânı sunmasıdır.

Online Terapi Ne Kadar Sürer?

Online terapide seans süresi, danışanın ihtiyaçlarına bağlı olarak değişebilir. Genel olarak çevrim içi seanslar bir saat kadar sürer. Terapi sıklığı da yine terapist ve danışanın ihtiyaçlarına, terapi hedeflerine ve kişisel tercihlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Genelde haftalık olarak seans yapılsa da bazı kişiler daha sık veya daha seyrek olacak şekilde tercih edebilirler.

Ofiste yapılan terapi ile internet üzerinden gerçekleştirilen terapiler aynı oranda verimli geçer. Çeşitli araştırmalar, online terapinin yüz yüze terapiyle benzer derecede etkili olabileceğini göstermektedir.

Online Terapi İşe Yarar Mı?

Pek çok danışan, online terapinin verimli olup olmadığı konusunda endişe duyabilir. Yeni bir yöntem olduğu için birtakım soru işaretleri oluşması son derece doğaldır. Ancak bu konuda endişelenmeye gerek yoktur. Online psikolojik danışmanların gerçekleştirdiği terapi de yüz yüze terapi kadar verimli ve etkindir. Dünya genelinde yapılan birçok araştırma da bunu desteklemektedir.

İnternet üzerinden gerçekleştirilen terapide danışanlar, genel memnuniyet ve terapi sonuçları açısından bir problem yaşamamaktadır. Özellikle pandemi sonrasında kapanmayla pek çok kişi, terapilerini internet üzerinden gerçekleştirmek mecburiyetinde kalmıştır. Bu dönemde elde verilen güncel veriler, bu terapi yönteminin etkinliğini kanıtlamıştır.

Örneğin, "COVID-19 Pandemisi Sürecinde Telepsikoterapiye Geçiş: Klinik ve Eğitim Açılarından Düşünceler" isimli çalışmada, terapistlerin çevrimiçi terapiye geçiş süreci değerlendirilmiştir. Bu çalışma, terapistlerin internet üzerinden gerçekleştirilen seanslarda etkili sonuçlar elde ettiğini göstermiştir.

Sadece pandemi döneminde değil, pandemi öncesinde yapılan araştırmalar da online terapinin etkinliğini gözler önüne sermektedir. Buna örnek olarak, 2018’de yapılan “The Lancet Psychiatry” çalışması verilebilir. Çalışma, internet tabanlı bilişsel davranış terapisinin depresyon tedavisinde son derece etkili olduğunu ortaya koymaktadır.

Online Terapinin Avantajları

Online terapinin avantajları şöyle sıralanabilir:

  • Erişilebilirlik: Bu terapi türünün en büyük avantajı erişilebilir olmasıdır. Danışanlar, çeşitli nedenlerden dolayı yüz yüze terapiye vakit ayıramayabilir. Bu noktada, online terapi platformu üzerinden psikolojik danışmanla görüşme sağlayabilirler.

  • Gizlilik: Bazı danışanlar terapi hizmeti alırken kişisel nedenlerden dolayı anonim kalmak isteyebilir. Çevrimiçi terapi, danışanların gizliliğini koruma bakımından son derece işlevseldir. Gizlilik, her terapide olduğu gibi burada da esastır.

  • Konfor: Danışanlar, terapiye kendilerini daha konforlu hissettikleri bir mekandan bağlanabilir. Örneğin, ev ortamında olmak, bazı danışanlar için daha rahatlatıcı ve güven verici olabilir. Mesela sosyal fobiye ya da agorafobiye sahip kişiler, bu fobilerinin üstesinden gelmek için bu yöntemi ilk adım olarak görebilir.

  • Coğrafi Kısıtlamalardan Kurtulmak: Yüz yüze terapi imkanının bulunmadığı kırsal alanlar vb. yerlerde ikamet eden danışanlar, bu terapi yöntemi sayesinde coğrafi kısıtlamalardan kurtulabilir.

  • Seyahat Gibi Engellerden Kurtulmak: Danışanlar, uzak bir yere seyahat edecekleri zaman terapilerini ertelemek zorunda kalmazlar. Dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar online psikolog ile görüşme sağlayabilirler.

  • Maliyet Avantajı: Ulaşım masrafı gibi etkenlerin aradan çıkması, terapinin maliyetini önemli ölçüde azaltır.

  • Kronik Hastalar ya da Engelli Bireyler İçin Kolaylık: Ulaşımda sorun yaşayabilecek hastalar ya da engelli bireyler için de online terapi hizmeti tavsiye edilir. Bu sayede danışanlar, terapi hizmetlerine ulaşmada sıkıntı çekmezler.

Online Terapi Kimler İçin Uygun Değildir?

Online terapi, pek çok kişi için uygun olsa da bazı durumlarda ilk başvurulması gereken yöntem olmayabilir. Bunun nedeni bazı vakaların ciddiyetidir. Bazı ciddi zihinsel sağlık sorunları, özellikle şiddet içeren düşünceler veya akut kriz durumları buna örnek verilebilir. Bu tür durumlarda terapist ile yüz yüze görüşmek daha etkin müdahale imkanı sağlar.

Acil müdahale gerektiren kişiler de bu terapiye uygun değildir. Örneğin, intihara eğilimli davranışlar ve düşünceler acil bir durumu ifade eder. Bu durumda internet üzerinden terapi uygun bir seçenek değildir. Zira çevrim içi ortamda gerçekleşen bu yöntem, acil durum müdahalesi için hızlı ve etkili bir yanıt verme konusunda sınırlı kalır.

Madde bağımlıları için de bu terapi uygun değildir. Madde bağımlılığı ciddi bir sağlık sorunudur. Terapistin, danışanının fiziksel durumunu da değerlendirmesi gerektiği için, yüz yüze terapinin madde bağımlıları için daha uygun bir seçenek olacağını söylemek mümkündür.

Vücut dilinin veya jestlerin terapi sürecinde önemli olduğu durumlarda da bu terapi uygun değildir. Görüntülü konuşma aracılığı ile yapılan terapilerde vücut dili kısmen belli olsa da arama ve chat yoluyla yapılan terapilerde bu mümkün değildir.

İnternet üzerinden gerçekleştirilen seanslar, küçük çocuklar veya ergenler için de uygun olmayabilir. Bunun nedeni, bu yaş gruplarının dikkatlerini korumakta zorlanabilecek olmasıdır. Yüz yüze terapi hizmeti bu yaş grupları için daha etkili olabilir.

Online Terapi Ücretleri

Online terapi fiyatları pek çok faktörden etkilenir. Öncelikle danışan, terapisini ilgili sayfa üzerinden seçer. Terapistin eğitim seviyesi, deneyimleri, uzmanlığı, tanınırlığı ve hizmet kalitesi gibi unsurlar ücretleri etkileyen en önemli faktördür.

Seans sayısı ve seans süreleri de çevrimiçi terapi ücretlerini etkileyen başka bir unsurdur. Kaç seans yapılacağı ve seansların süresinin ne kadar olacağı gibi faktörler her bireyde farklılık gösterebilir.

Her danışanın ihtiyaçları farklı olacağından terapistin terapötik yaklaşımı da fiyatlandırmada etkilidir. Bazı terapistler, farklı terapötik yöntemlere göre seans sürelerini ayarlar. Sonuç olarak, ücretlendirme hakkında en doğru bilgiye erişmek için bizimle iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

Antalya’da Online Terapi Platformu Arıyorsanız Bize Ulaşın

Hayatın akışının duygusal ve zihinsel sağlığınızı ihmal etmesine izin vermeyin. Online terapi sayesinde ihtiyaç duyduğunuz terapi hizmetine her yerden ulaşabilirsiniz. Eğer siz de Antalya’da çevrimiçi terapi platformu arıyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Uzmanlarımızla birlikte size yardımcı olmak için her zaman hazırız!

Uzman Psikolog Fırat Uzun Whatsapp